Yeni Başlayanlara Özel | Bia Life Studio

Yeni Başlayanlara Özel

Pilatesle ilgili sıkça sorulan sorular, pilatesle ilgili merak edilenler

sss

Orjinali: βία, ας, ἡ Bia, Yunan mitolojisinde “Güç Tanrıçası”. İradenin, saf enerjinin, büyülü bir gücün ve fiziksel kuvetin vücut bulmuş halidir. Pallas ve yeraltı tanrıçası Styx’in kızı, zafer tanrıçası Nike ve savaş tanrısı Kratos'un kızkardeşidir.
Mat Pilates, fitness merkezleri ve toplum gruplarında erişilebilir ve yaygın olduğundan belki de en iyi bilinen egzersiz tarzıdır. Mat Pilateste, egzersizler için yerçekimi direnci ve küçük ekipmanlar kullanılır. Aletli Pilates’teise egzersizler özel olarak tasarlanmış Pilates ekipmanlarında yapılır. Farklı yaylar kullanılarak egzersize direnç veya yardım sağlanır. Vücudun ulaşılabilir ve etkili hareket deneyimi elde edebilmesi için bu yaylar çeşitli şekillerde ayarlanır.
Pilates cihazları yayların ve ekipmanın kurulumunun değiştirilmesi yoluyla egzersizlerin modifikasyonuna izin verir. Egzersizlerin incelikleri nedeniyle, Aletli Pilates dersleri hareket modellerine detaylı düzeltmelerin ve uyarlamaların yapılabileceği küçük gruplar halinde ya da bireysel bir ortamda gerçekleştirilir. Programlar bireyin ihtiyaçları ve hedefleri doğrultusunda tasarlanabilir. Öte yandan Mat Pilates sadece mat ve bazen küçük ekipmanlar gerektirir; bu nedenle daha kolay erişilebilir. Odak yerçekimine karşı vücudun hareketi, koreografideki zorluk, ve egzersiz sürekliliği ile, Mat Pilates egzersizleri doğru yapıldığında oldukça meydan okuyucudur. Nitelikli bir eğitmen ile çalışıldığında her iki format da katılımcıların yetkinlikleri doğrultusunda uyarlanır.
Egzersiz yapmanın genelleştirilmiş faydaları (genel sağlığın iyileştirilmesi ve hastalık önleyici) olasılıklar yelpazesinde her türlü egzersiz formlar için geçerli olduğu doğrudur. Ancak çoğu diğer formlardan farklı olarak Pilates güvenli bir yöntemdir ve üç temel ilkeye dayalıdır: Tüm vücut sağlığı, tüm vücut çalışması ve nefes. Ayrıca Pilates egzersizlerinin başarılı bir şekilde yapılması için 6 hareket prensibi vardır: konsantrasyon, kontrol, merkezleme, akıcılık, kesinlik ve nefes. Joseph Pilates’in kendi deyimiyle: “Kontroloji; beden, zihin ve ruhun tam koordinasyon halinde olmasıdır. Kontroloji aracılığıyla öncelikle kendi vücudun üzerinde bilinçli olarak tam kontrol kazanırsın ve daha sonra egzersizlerin doğru bir şeklide tekrarı yoluyla tüm zihinsel ve bilinçaltı faaliyetlerinle ilgili yavaş yavaş ve kademeli olarak doğal akıcılık ve koordinasyon kazanırsın”. (Pilates 1945) Kısacası Pilates yöntemi, tüm vücudu esnetme, güçlendirme ve dengeleme için tasarlanmış bir fiziksel hareket programıdır. Pilates egzersizleri duruş simetrisi, nefes kontrolü, karın gücü, omurga, pelvis ve omuz stabilizasyonu, kas esnekliği, eklem hareketliliği ve tüm eklemlerin hareket açıklığı ile güçlendirmeye odaklanmaktadır. Kas gruplarını izole etmek yerine, gövdenin üst ve alt ekstremiteleri entegre edilerek tüm vücut çalıştırılır. Başka hiçbir egzersiz sisteminde bu hedeflerin verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi Pilates’te olduğu kadar amaçlanmaz.
Pilates bir erkek tarafından, erkekler için geliştirilen bir yöntemdir. Daha sonra kadınlar bu yöntemi benimsemiştir. Kadınlara nazaran daha az esnekliğe ve daha fazla üst vücut gücüne sahip olan erkekler için Pilates daha fazla kasları uzatmaya, daha çevik bir vücut oluşturmaya, çekirdek gücü ve alt ekstremiteyi güçlendirmeye yardımcı olur. Pilates yaralanma ve sakatlık atlatan ve iyileşme sürecinde olan veya egzersiz alışkanlıklarını değiştirmek isteyen ya da sadece daha iyi bir yaşam kalitesi isteyen erkekler için de idealdir. Pilates optimum performans için vücudu yeniden eğitmeye ve güçlendirmeye yardımcı olur.
Her ikisi de esneklik, kuvvet ve duruş gibi benzer hedeflere odaklanır; ancak her ikisinde bu hedeflere ulaşmanın teknikleri farklıdır. Pilates ve yoga yaklaşımlarının birbirine üstünlükleri yoktur. Yoga Hindu felsefesinin 6 geleneksel öğretisinden biridir. Bu öğreti Patanjali'nin Yoga Sutralarına dayalıdır; manevi içgörü ve huzur elde etmek için meditasyon kullanmayı amaçlamaktadır. Sizin için "doğru" egzersiz, kişisel etkilere ve vücudunuzu hareket ettirme alışkanlığınıza ve nasıl yaşamak istediğinize bağlıdır. Yoga bir pozisyonu çalışmak ve onu mükemmelleştirmek üzerine odaklanırken Pilates daha dinamiktir. Pilates’te çekirdek gücün, kontrolün ve dengenin geliştirilmesi ve dinamik, fonksiyonel tüm vücut hareketi oluşturulması üzerinde durulur. Çekirdek gücü entegre ederken ve bu esnada nefesinize odaklanırken her zaman hareket halindesiniz. Farklı bir hareket deneyimi sağlayan Pilates ekipmanı da Yoga’da mevcut değildir. Bunlar Pilates ve Yoga arasında belirttiğimiz genel farklılıkların birkaçıdır, ancak her ikisi için ortak nokta; zihin-beden bağlantısı ve akıcılıktır. Hareket sayesinde damar, solunum, endokrin ve sindirim dahil olmak üzere vücudun tüm sistemlerinde yarar ve verimlilik oluşturulmaktadır.
Çekirdek güç kontrolü, doğru eklem hizalanması, esneklik, duruşun düzelmesi ve güçlenmesi, dayanıklılık kazanılması, koordinasyon ve beceri gelişimi. Bunun yanı sıra, doğru nefes alıp verme öğrenilip geliştirildiği için hücrelerin oksijenlenmesi artar, dolaşım ve sindirim sistemleri daha iyi çalışır ve lenfatik drenaj iyileşir.
Tutarlı olun; özellikle başlangıçta. Sadece bir kez denemeyin. Pilates’in sizin için neler yapabileceğini hissetmek ve farketmek için kendinize en az on ders kadar zaman tanıyın. Pilates’i kendinize ödül olarak görün; yoğun bir günün öncesinde veya sonrasında sizin molanız olsun. Pilates, modern kültür ve yaşamın birçok zararlı etkilerine karşı mükemmel bir panzehirdir. Ayrıca, vücudunuzun dinleyin ve gerçekten konsantre olun-böylece etkili egzersiz yapmış olursunuz. Pilates yapmak hem zihinsel hem de fiziksel olarak anda olmak demektir. Pilates’ten en iyi sonucu almak, zihnen ve bedenen mevcut olmayı gerektirir. Bedeniniz ve zihniniz size teşekkür edecektir.
Güç antremanı için ağırlık kaldırmada büyük global kuvvet kas grupları çalışır; Pilates’te ise derin içsel kas grupları hedeflenir. Doğru vücut fonksiyonu için her iki kas grubunun dengede ve ardışık şekilde eşit çalışması gerekir. Pilates kasları güçlendirir ve uzatır (güç antremanının tersine), vücut duruşunu ve farkındalığı iyileştirir. Güç antrenmanından farklı olarak, Pilates’te egzersizler üç boyutlu – tüm hareket yönleri kullanılarak – yapılabildiğinden, bir egzersizde daha fazla kas kullanımı sağlanır. Pilates’te eklem çevresindeki kasların yeniden ve doğru dengelemesi, gücün de esneklikle dengelenmesi üzerine durulur. Ayrıca herhangi bir yaralanmayı ve sakatlanmayı önlemek için kasların konsantrik-eksantrik kasılmasına ve aşırı çalışmış ve dengesizlik yapan kasları düzeltmeye odaklanır. Pilates yöntemi sadece kasları güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda esnekliği, eklem hareketliliğini ve vücudun iç sistemlerini iyileştirir.
Koşu ve bisiklet sürmek sayesinde aerobic, fitness, ağırlık kaldırmak sayesinde güç, dans ve step/aerobik sayesinde koordinasyon kazanırız; yüzme ise meydan okuyucu ağırlıksız egzersizler sunar. Bunların hepsinin doğru yapılmasını sağlamak ve geliştirmek için derin içsel kasların çalıştırılması ve geliştirilmesi gerekiyor. Pilates tam olarak bunu yapmaktadır. Geniş kapsamlı bir program oluşturulması, egzersizlerin balistik formları sırasında oluşabilecek yaralanma ihtimalini azaltmaya da yardımcı olur.
Beden ölçünüz veya yetkinliğiniz ne olursa olsun, eğitmenlerimiz size gerekli egzersiz değişikliklerini sunacaklardır. Etkili bir antrenman sağlamak için ders başlamadan önce eğitmeniniz ile kaygılarınızı konuşmanızı öneririz. En önemli şey ne olursa olsun, hareketin keyfini çıkarmak ve bunu geliştirmeye yönelik çalışmaktır. Dersteki diğer katılımcılarla rekabet etmek veya aynı seviyede olmanız gerekir gibi hissetmeyin; önemli olan sizin gelişmeniz ve dersten keyif almanızdır.
Pilates genç veya yaşlı, elit seviye sporcu veya acemi, kadınlar ve erkekler, deneyimli ya da deneyimsiz herkes tarafından yapılabilecek bir egzersiz yöntemidir. Pilates eğitmenleri duruş ve hareket modelleri değerlendirme becerisine sahiptir ve bu sayede ek destek gerektiren durumlardan, daha fazla meydan okuma arayanlara kadar uygun bir egzersiz programı sağlayabilirler.
Ağrı hissetmek çok bireyseldir. Bazı insanlar ders sonrası ağrı hissetmez. Pilates kendinizden ne kadar verdiğinizle doğru orantılıdır. Eğer gerçekten özenliyseniz ve her egzersizi doğrulukla yapmak için çaba harcarsanız, büyük olasılıkla ertesi gün bir şey hissedeceksiniz. Bu aynı zamanda sizin genel kondisyon durumunuzla da ilgilidir. Eğer sedanter bir yaşamınız varsa, aktif olan birine göre bunu daha fazla hissedeceksiniz. Bu tamamen görecelidir.
Sakatlanma veya yaralanma geçirmişseniz ya da mevcutta bir rahatsızlığınız varsa başlamadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Ayrıca ders öncesi rahatsızlığınız hakkında eğitmen ile görüşün ki, başlamadan önce size özgü egzersiz modifikasyonları ile ilgili gerekli tavsiyelerde bulunabilsinler.
Bu bireye göre değişir. Birçok kişi optimum sağlık için haftada en az 3-5 gün egzersiz yapılmasının en iyi sonuçları elde etmek için gerekliliğine inanır. Ama bu beş gün boyunca aynı derse katılmanız gerektiği ya da daha az egzersizle etki görmeyeceğiniz anlamına gelmiyor; daha sıklıkla egzersiz yapmanız vücudun gelişmesi, yenilenmesi ve güçlenmesini sağlayan hormonların daha fazla salgılanmasına neden olur. Sınıflarımız sıkılaşma, güçlenme ve zindelik düzeylerini artırma üzerine tasarlanmıştır ama biz sadece tek tip bir egzersizin vücudunuzun maksimum fiziksel performansa ulaşması için gereken çeşitliliği sağlayabileceğine inanmıyoruz. Bu nedenle, birbirini tamamlayan Pilates, CoreAlign, kardiyo-merkezli dersler, aerial fit, yoga gibi dersler sunuyoruz. Bedeniniz tek boyutlu değil ve egzersizleriniz de tek boyutlu olmamalıdır.
Joseph Pilates kendisi dediği gibi: “10 seans sonrası değişikliği hissedeceksiniz, 20 seans sonrası değişikliği göreceksiniz, 30 seans sonrası yeni bir vücuda kavuşacaksınız” Üyelerimizi derste kazandıkları yeni farkındalıkları ve becerileri günlük hayatlarına taşıyıp daha fazla fayda sağlamaları için teşvik ediyoruz.
Stüdyoya ile defa geliyorsanız evrak doldurmak ve ders başlamadan önce üzerinizi değiştirmek için zamana ihtiyacınız olacak. Telaş etmemek ve ders öncesi herşeyin ayarlanması için stüdyoda dersten 10 -15 dakika kadar erken gelmeye gayret edin.
Bütün dikkatimizi ve ilgimizi dersiniz süresince sizlere vermeye özen gösteriyoruz. Sizin de diğer üyelerimizin zamanına saygı göstermenizi takdir ediyoruz. Dersler programlandığı saatte başlar ve biter. Grup dersleri için lütfen zamanında gelmeye gayret ediniz. Diğer katılımcılara saygıdan ve kendi güvenliğiniz için, derse 10 dakikadan fazla geç kalan üyelerimizi sınıfa alamıyoruz.
Biz profesyonel bir stüdyoyuz ve eğitmenlerimiz belirtili saatlerde ders vermek için zamanlarını ayırıyorlar. İptallerin bir gün önceden saat 18:00’e kadar haber verilmesini talep etmemizin sebebi, bu gibi durumlarda bekleme listesindeki üyelerimize derse katılabilme imkanı verebilmektir. Öngörülemeyen acil durumların oluştuğunu anlıyoruz ancak trafik, iş yoğunluğu, ofisten çıkamama iptal sebepleridir ve bu nedenle iptallerinizi her zaman belirtilen zamandan önce yapmanızı rica ediyoruz.
Dizlerinizin arkalarını kapsayacak sıkı esnek pantolonlar giyin. Taytlar bunun için uygundur. Bol kesim giysiler hamakta karışabilir bu sebeple tavsiye edilmez. Erkekler için atletik şort altına tayt giymeleri önerilir. Sadece atletik şort giyebilirsiniz ama baş aşağı duruşlarda bu şortların yukarı doğru çıkacağını aklınızda bulundurun. Yukarı doğru sıyrılmayan, göbek bölgenizi kapatacak ve koltukaltı bölgenizi örten t-shirt giyin. Derslerde kaydırmaz tabanlı çoraplar tercih edin. Üzerinizde herhangi bir takı bulundurmayın. Bunlar hamağa ya da cildinize takılabilir ya da zarar verebilir. Eğer çıkaramayacağınız bir takınız varsa, üzerini bantla kaplayın. Uzun saçlı olanlar için, hamağa karışmaması ya da başaşağı duruşlarda yüzünüze gelmemesi için saçlarınızı toplamanızı tavsiye ederiz.
Kurallar ve İptal Şartları * Fermuarlar, düğmeler ya da potansiyel olarak hamağa takılacak, yırtacak veya zarar verebilecek giysiler giymeyin. * Ders esnasında üzerinizde mücevher ve takılar (yüzük, bilezik, küpe gibi) bulundurmayın. Ağır parfüm veya losyonlar sürmekten lütfen kaçının. * Ders esnasında tüm cep telefonları kapatılmalı veya sessize alınmalıdır. Özel durumlarda müsaade için eğitmeninizle konuşun. * Dersten erken ayrılmanız gerekirse, başkalarını rahatsız etmemek için sınıfı sessizce terk edin. * Rezervasyonunuzun iptal edilmesi gerekiyorsa, bir gün önce saat 18:00’e kadar önceden haber verilmelidir. Bu saatten sonra yapılan iptallerde alternatif rezervasyon ya da kayıt yapma seçeneği verilecektir. Bir gün önceden saat 18:00 den sonra yapılan iptallerde, yapılmış olan rezervasyondaki ya da kayıttaki ders yapılmış sayılacaktır. Rezervasyon iptal etmek için info@bialifestudio.com’a e- posta atabilir ya da doğrudan telefon açabilirsiniz. Bu kesinlikle zorunludur. * Tüm ödemeler derse başlamadan önce yapılmalıdır. Dersler için ödenen tutarlar için herhangi bir iade yapılmaz. * Paketler ve üyelikler paylaşılamaz ve son kullanma tarihi geçmişse uzatılamaz. * Üyelerimizin derse katılımından emin olmak istiyoruz çünkü üyemizin zamanı gibi eğitmenlerimizin zamanı da değerlidir. Aynı zamanda bir üyemizin katılamama durumunda, bekleme listesindeki başka bir üyemizin de derse katılabilmesi için gerekli zamanı verebilmek istiyoruz. * Grup derslerinde, ders başına 3 katılımcıdan az varsa, o sınıf İPTAL OLACAK ve tüm katılımcılar 6 saat önce ders başlamadan bildirilecektir.
A. Derslere a. Grup Reformer Pilates Hakkında b. Özel Aletli Pilates Hakkında c. Mat Pilates Hakkında d. Cardiolates Hakkında e. CoreAlign Hakkında f. Aerial Fit Hakkında g. Zumba Hakkında h. Yoga Hakkında i. Access the Bars Hakkında B- Öğrenci Feragat Belgesi –  
×

Merhaba!

Bize WhatsApp üzerinden tüm soru, görüş ve önerilerini iletebilirsin. Hemen tıkla ve sohbete başla!

× WhatsApp İletişim