Pilates Depresyondan Etkilenenlere Nasıl Yardım Edebilir? | Bia Life Studio
pilates ve depresyon

Depresyonda Pilatesin Önemi Nedir?

Bazen hayat, çok fazla üstümüze geliyor gibi hissedebiliriz. Böyle düşünmeye başladığımızda, hayatımızın bir sarmalda aşağı doğru gittiği hissine kapılır ve kendimizin kontrolünü kaybederiz. Her zaman böyle olmamakla birlikte, bizi yıkıcı düşünce ve alışkanlıklara götürebilecek, ezici, moral bozucu bir histir bu.

Günümüzde 4 kişiden 1’i depresyonda olduğunu ya da hayatının bir döneminde depresyon yaşadığını söyleyecektir. Depresyon çok gerçek ve diabet ya da kalp rahatsızlığı gibi fiziksel bir durumdur. Ancak bu yaygın hastalık çoğunlukla yanlış anlaşılır veya yanlış teşhis edilir. Muhtemelen depresyonun bazı duygusal semptomlarını duymuşsunuzdur, fakat depresyonlu kişilerin kronik ağrı ve diğer fiziksel semptomlar da yaşadığını biliyor muydunuz?

En yaygın belirtilerden bazıları:

  • eklem ağrısı,
  • sırt ağrısı,
  • baş ağrısı ve migren
  • baş dönmesi veya vertigo
  • göğüs ağrısı
  • mide bulantısı, ishal, kabızlık ve iştah değişiklikleri gibi sindirim sorunları
  • yorgunluk, uyku problemleri
  • hafıza kaybı ve zayıf konsantrasyon

Peki Fiziksel Semptomlar ve Kronik Ağrılar Neden Depresyonla Tetiklenir?

Depresyon, duygusal bilgiden sorumlu beyin alanlarıyla bağlantı kuran sinir hücresi ağlarında gerçekleşen yanlış düzenleme ile ilgilidir. Bu ağların bazıları ayrıca fiziksel ağrı için bilgi işlemektedir. Depresyonu olan bir hasta fiziksel acı hissettiğinden şikayet ettiğinde, bunun kimyasal bir sebep vardır. Serotonin ve norepinefrin dengesizliği (her ikisi de  nörotransmiter görevi görür) ağrılı fiziksel semptomlar ve depresyon arasındaki bağlantıyı açıklar.

Hareket İyileştirir

Depresyonda olduğunuzda, egzersiz yapmak istediğiniz son şey gibi görünür. Fakat gerçek şu ki, motive olduğunuzda, egzersiz yapmak büyük bir fark yaratabilir!

Anksiyete ve depresyon üzerine yapılan araştırmalar, egzersiz yapmanın psikolojik ve fiziksel faydalarının aynı zamanda endişe, stres ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Depresyonu engellemek için en faydalı egzersiz biçimlerinden biri de Pilates’tir.

Pilates, Joseph Pilates tarafından 20. yüzyılın başlarında geliştirilen basit, beden üzerinde stres yaratmayan ve zihni dinginleştiren bir egzersiz metodudur. Aslında Joseph, bu metoda soyadını veren kişi değildi. Bunu geliştirdiği zaman “Kontroloji”  (Contrology) adını vermişti ve daha sonra yaratıcısının onuruna ismi değiştirildi. Bu egzersiz metodunu pratik edenler temel güç, dayanıklılık ve esneklik geliştirir; bütün bunlar olurken zihninin gevşemesine de yardımcı olur.

Diğer egzersiz formları zihni temizlemeye yardımcı olabilirken, Pilates zihini gerçekten dinginleştirmeye yardımcı olur. Zorlu bir koşunun son beş dakikasını bitirmeye ya da fiziksel olarak tüketici ağırlık kaldırmada bir set daha yapmaya odaklanmıyorsunuz. Pilates egzersizleri neredeyse kaslara masaj yaparcasına hareketler içerir. Kaslarınız kuvvetlenirken, kas gerginliğinden azalır ve daha formda, zinde ve rahat bir insan olursunuz . Pilates yaparken, zihniniz rahatlar.

Pilates’i zihninizi kontrol etmek için bir araç olarak kullanmak, depresyona karşı savaşmak için başvurabileceğiniz temel yollardan biridir. Pilates çok fazla odaklanmayı gerektirdiğinden, hayatınızı tekrar kontrol ediyormuş gibi hissetmenize yardımcı olur. 20. yüzyılın önemli balerinlerinden olan Suzanne Farrell, Pilates’i bu sebeple yapmayı çok severdi. Kendisinin ifadesiyle, “Pilates Metodu hakkında hiçbir şey tesadüf değildir. Bu kadar yoğun bir şekilde konsantre olmanızı gerektirmesinin nedeni, her anınızın kontrolünü elinde tutabilmeniz içindir.”

Birçok insan depresyona girer çünkü genetik, çevresel veya başka bir sebepten dolayı yaşamlarının kontrolünü kaybediyor gibi hissederler. Pilates, egzersiz sürecinizi her yönüyle, hem zihinsel hem fiziksel olarak kontrol etmenizi gerektirir. Böylece hayatınızı daha iyi kontrol etmenize yardımcı olacak iyi bir zihinsel çalışma yapmış olursunuz.

Vücudunuzu kontrol etme, daha esnek olma ve daha formda olma yeteneğinizin gelişmesi, sizi daha önce kontrol edemediğiniz bir şeyin dümenine yerleştirir: zihniniz ve bedeniniz. Pilates’in bir başka antrenmandan çok daha fazlası olduğunu kanıtlamak için yeterli bulgu var. Yaşamanın zor ve bunaltıcı olabileceği bir dünyada, Pilates’in size verdiği yeni güven sayesinde, bu egzersiz metodu özellikle depresyondan şikayet edenler için fiziksel ve zihinsel bir kaçış olabilir.

Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmak her zaman iyi bir fikirdir ve depresyon klinik boyuttaysa, depresyonu tanımlamaya ve tedavi etmeye yardımcı olabilecek bir psikolog bulmanız doğru olur. Ancak her şekilde Pilates yapmak harika bir başlangıçtır. Artık hayatınız üzerinde kontrolününüzü kaybettiğinizi hissetmenize gerek yok. Pilates’in, vücudunuzun, zihninizin ve yaşamınızın kontrolünü yeniden kazanmanın en iyi yollarından biri olduğu kanıtlanmıştır.

Joseph Pilates’in kendisinin yazdiği gibi:

Beyin hücreleri geliştirildiğinde, zihin de gelişir. Öğretmenler duyu organlarıyla başlar. Kontroloji kaslar üzerinde zihin kontrolü ile başlar. Kontroloji normalde uykuda olan binlerce kas hücresini yeniden uyandırarak, buna paralel olarak binlerce uyuyan beyin hücresini yeniden canlandırır; böylece yeni alanlarını aktive eder ve zihnin işleyişini daha da teşvik eder. Hiç şüphe yok ki, bu kadar çok insan, Kontroloji egzersizleri ile ilk deneyimlerini takiben meydana gelen “canlanma” hissinin gerçekleşmesinden kaynaklanan böyle büyük bir sürprizi dile getiriyor.

Pilates egzersizlerini tam kontrol, dikkat ve konsantrasyonla düzgün bir şekilde uygularsak, kasları eğittiğimiz gibi beyni eğitmiş oluyoruz. Bu egzersiz metodunu uygulayanlar bedenlerine odaklanarak, kendi kendine konuşma döngüsününün durmasına ve gerginliği gidermek için sinir sistemininin güçlenmesine yol açar; böylece dikkat merkezi büyür.

Özetle, Pilates ruh halinizi iyileştirmeye ve çeşitli şekillerde bir antidepresan olarak çalışır.

  • Pilates Endorfinleri

Öncelikle, herhangi bir egzersiz türü, endorfin denilen harika hormonların salgılanmasına sebep olur. Bu, beyninizin bedeninizi güçlendirdiğiniz ve sağlıksız toksinleri attığınız için size verdiği ödüldür.

Ve bu iyi bir şeydir, çünkü endorfinler kişiye “kendini iyi hissettiren” hormonlardır.

Endorfinler beyninizde oluşturulur ve aslında ağrı algınızı azaltan özel reseptörler ile etkileşime girerler. Ayrıca, zihniniz tarafından serbest bırakılan olumlu duyguları tetiklerler. Ve bu, Pilates gibi egzersizlerin depresyon karşıtı özelliğini pekiştirir.

Endorfinlerin size hissettirdiği duygular, bağımlılık yapan ilaçlar tarafından hissettirdikleri ile aynıdır. Ancak kokain ve afyon içeren ilaçlar kullanarak maruz kaldığınız tehlikeli ve zararlı yan etkiler yerine, daha güçlü ve sağlıklı bir vücudun yanı sıra Pilates’in daha önce bahsettiğimiz diğer faydaları da yanınıza kar kalır.

  • Kronik Ağrı Kesici

Pilates ayrıca ruh halinizi başka bir şekilde de iyileştirmenize yardımcı olur. Kronik ağrı çekiyorsanız, kendinizi iyi hissetmezsiniz. Ve özellikle de ağrınız düzelmediğinde, kendinizi kötü hissetmekten depresyona girmek çok kısa bir yolculuktur. Pilates’in kronik ağrılar için mükemmel bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır ve hatta ağrıyı yaşamamanız için ilk başta koruyucu bir önlem olarak bile yarar sağlar.

Vücudunuzda süregelen kimyasal reaksiyon anında kendinizi daha iyi hissetmeniz için çalışmaya başlar.

Pilates’in depresyonun üstesinden gelmenize yardımcı olmasının bir üçüncü yolu zihin yapısı ile ilgilidir. Egzersiz yapmaya başladığınızda, Pilates seanslarınız fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi daha iyi hissettirir. İyileştirilmiş kas kütlesi, yağ ve kilo kaybı, sağlıklı cilt tonu ve daha fazla enerji aynı zamanda kendiniz hakkında iyi hissetmenizi sağlar.

Bu, daha fazla egzersiz, daha iyi sonuçlar ve daha iyi bir ruh hali sağlayan mutlu ve sağlıklı bir döngü yaratır.

Vücudunuzdaki sonuçları gördükçe, bakış açınız depresyondan kendinden emin ve mutluya hızla döner. Öyleyse keyifsiz ve moraliniz bozuk hissediyorsanız, neden riskli yan etkileri olabilecek kimyasal bir antidepresan ilaç yerine Pilates’i denemiyorsunuz?

Hayata dair yeni bakış açınızla daha iyi hissedeceksiniz, daha iyi görüneceksiniz ve beyniniz, bir sonraki Pilates seansını dört gözle bekleyeceğiniz zevkli kimyasallar salgılayarak sizi ödüllendirecek.

*** Bu makaledeki bilgiler yalnızca bilgi amaçlıdır. Tıbbi öneri teşkil etmez, tıbbi öneri yerine geçmez. Tıbbi teşhis veya tedavi konusunda bir doktora danışmalısınız.

×

Merhaba!

Bize WhatsApp üzerinden tüm soru, görüş ve önerilerini iletebilirsin. Hemen tıkla ve sohbete başla!

× WhatsApp İletişim