Yeni Başlayanlar İçin Pilates: Çekirdek gücünüzü keşfedin! | Bia Life Studio

Yeni başlayanlar için pilates nedir? Pilates sadece spor fanatikleri için değildir. Aslında daha iyi duruş, denge ve esneklik için çekirdek kas gücü oluşturmak için erişilebilir bir yoldur. Eğer Pilatese yeni başlayacaksanız stüdyoya gitmeden önce işte bilmeniz gerekenler.

Tam olarak Pilates nedir?

Pilates low impact esneklik, kas kuvveti ve dayanıklılık hareketlerinden oluşan bir egzersiz yöntemidir. Pilates doğru duruş hizalanmasını, çekirdek gücü ve kas dengesini vurgular. Kontroloji olarak 1920’lerde oluşturulan bu yöntem, Joseph Pilates’in ölümünden sonra Pilates adını alır.

Bir Pilates yöntemi genellikle doğru duruş, hareket kalıpları, dengeli esneklik ve güç üzerinde durur. egzersizleri de dahil olmak üzere çekirdek gücü ve istikrarı, kas kontrolü ve dayanıklılık, teşvik egzersizleri içerir.

Yeni başlayanlar Pilates yapabilir mi?

Pilates sadece ciddi sporcular ya da profesyonel dansçılar için olduğuna dair yaygın bir yanlış kanı var. Pilatesi ilk benimsemiş olan bu gruplar olmalarına rağmen, kuvvet eğitimi için bu yaklaşımdan yararlanabilecek sadece onlar değildir.

Diğer bir ortak yanılgı Pilatesin özel ekipman gerektirdiğidir. Biir yatak çerçevesi ve sürgülü taşıyıcı ve ayarlanabilir yayları olan Reformer cihazını ya da belki de Cadillac denilen cihazı görmüşsünüzdür. Ancak, bu ekipmanlar sizi korkutmasın.

Birçok Pilates egzersizi yerde sadece mat üzerinde yapılabilir.

Pilatesin faydaları nelerdir?

Düzenli pilates yapmanın, sağlığınıza birçok faydası olur:

Çekirdek gücünüz ve stabiliteniz iyileşir

Duruşunuz ve dengeniz düzelir

Esnekliğiniz artar

Sırt ağrıları önlenir ve iyileştirilir

Pilates herkes için midir?

Eğer yaşınız ilerlediyse, bir süredir egzersiz yapmıyorsanız veya sağlık sorunlarınız varsa, herhangi yeni bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Pilates bir istisna değildir. Benzer şekilde, hamileler de Pilatese başlamadan önce doktorlarıyla danışmaları gerekmektedir.

Pilates hafif bir kuvvet eğitimi ve stabilite programının temin edilmesi için adapte edilebilir, ya da bir atlete daha yoğun bir çalışma vermek üzere modifiye edilebilir. Pilatese yeni başlıyorsanız, ilk aşamada yavaş gitmek ve kademeli olarak egzersiz yoğunluğunu arttırmak iyi bir fikirdir.

Pilates egzersizleri aşağıdaki sorunlara sahip kişiler için modifiye edilmesi gerekebilir:

Düzensiz tansiyon

Kan pıhtılaşması riski

Yoğun osteoporoz

Bel fıtığı

Maksimum faydayı elde etmek için doğru formu korumak gerektiği ve yaralanmaları önlemek için, yeni başlayanlar egzersizlere deneyimli bir Pilates eğitmeni gözetiminde başlamalıdır.

Bununla birlikte, Pilates çekirdek gücü ve vücudu güçlendirir ancak bununla birlikte Cardiolates, Zumba, tempolu yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme gibi aerobik egzersizler ile takviye edilmesi tavsiye edilir.

×

Merhaba!

Bize WhatsApp üzerinden tüm soru, görüş ve önerilerini iletebilirsin. Hemen tıkla ve sohbete başla!

× WhatsApp İletişim