Pilateste 6 Temel Hareket Prensibi Nedir? | Bia Life Studio

Pilateste 6 temel hareket prensibi: konsantrasyon, kontrol, merkezleme, ritim / akıcılık, kesinlik ve nefes.

Pilatesin temellendiği ve aslında yaşamımızın tüm alanları için uyarlanabilecek bu 6 hareket prensibinin ne anlama geldiğini açıklamaya çalışalım.

En önemli prensip konsantrasyondur. Herbir egzersizde vücudun bütününü kullanmaya konsantre olmamız gerekiyor.

İkincsi kontroldür. Her hareket kontrollü yapılmalıdır. Kontrolden çıktığınızda, yaralanma ihtimaliniz muhtemeldir.

Üçüncüsü merkezlemedir. Tüm hareketlerin merkezden başlamasına dikkat edilmesidir. Gerçekten bu prensibi vücudunuza ve hareketlerinize entegre ettiğinizde, yaptığınız her şeyi daha kolay ve çok daha verimli olur.

Ritim veya akıcılık dördüncü prensiptir. Her egzersizde, dolayısıyla çalışmanın tümünde doğal bir ritim ve akıcılık vardır. Çalışma her hareketin bir sonrakine aktığı bir dans gibi görünmelidir.

Kesinlik beşinci prensiptir. Herbir hareketi olabildiğince kesinlikle yapmaya çalıştıkça verimli hareket kalıplarını uygulamaya alırsınız. Bu şekilde herhangi karmaşık aktiviteyi gerçekleştirmek için sinir sisteminizin kullandığı motor programlara ince ayar verdiğiniz bir nöromüsküler yeniden programlama formu olur.

Altıncı prensip nefestir. Nefesin ve hareketlerinize aktif entegrasyonu, Pilates egzersizlerinin doğrulukla yapılmasında son derece önemlidir. Nefesinizi kesinlikle tutmamalısınız; egzersizlerin birçoğu amacı en iyi destekleyen belirli nefes paterni ile öğretilir.

İleri seviyede bir pilates uygulayıcısı hareketini destekleyen herhangi bir şekilde nefes alabilir. Pilates çalışması, hareket seçimlerini artıracak şekilde olmalıdır.

×

Merhaba!

Bize WhatsApp üzerinden tüm soru, görüş ve önerilerini iletebilirsin. Hemen tıkla ve sohbete başla!

× WhatsApp İletişim